Hirdetés

Asus Zenfone 6 – A szelfi király

Az ASUS már jó néhány éve aktív résztvevője az okostelefonok piacának, eleinte pedig az igazi különlegességüket az Intellel való szoros együttműködés adta, majd pedig a Zenfone 3-4 környékén úgy tűnt, hogy nem igazán találják a saját helyüket. Őket követte a Zenfone 5, ami egyébként egy igen korrekt készülék lett, de az irány nem igazán illett egy ilyen nagy névhez, hiszen jóformán egy olcsó androidos iPhone másolatot kaptunk. Úgy fest, nem kellett sokat várni ahhoz, hogy végre megtalálják a számukra megfelelő irányt, amivel ki is tudnak tűnni a rendkívül sűrű mezőnyből.

Az elmúlt hetekben az ASUS Zenfone 6-ba helyeztük be a SIM-kártyánkat és megnéztük, hogy a vállalat új iránya mennyire lehet sikeres. A készülék bemutatkozása igazán sikeresnek mondható, hiszen a különleges kamerarendszer miatt a teljes tech-sajtó és influencer világ felkapta. Ez már rögtön mutatja, hogy bizony itt saját gondolatokat is szép számmal vittek bele a tajvani mérnökök, a végeredmény pedig egészen egyedi lett.

Külső

Haladjunk a megszokott módon és nézzük meg, hogy kézben tartva mit kínál nekünk a Zenfone 6. A 190 grammos készülék szemből nézve nagyon letisztult, az előlapot abszolút uralja a 6,4 hüvelykes, 2340 x 1080 pixelt kínáló IPS LCD panel, amit Gorilla Glass 6-os védelemmel láttak el. Itt már rögtön találkozunk az első kompromisszummal, hiszen a manapság igen népszerű és egyre több, árban középkategóriás készülékben megtalálható AMOLED panel helyett csak egy IPS LCD-t kaptunk. Ez azonban abszolút vállalható, hiszen meglehetősen jó minőségű panellel van dolgunk, mely 600 nites maximum fényerővel és teljes DCP-I3 skála lefedettséggel bír. Az anyaghasználat nagyon rendben van, fém és üveg dominál és az összeszerelési minőség is kimondottan jó. A fekete szín is jól áll neki, viszont a fiatalos, trendi árnyalatokat el kell felejtenünk.

Nyilván vannak kávák, főként a készülék alsó részén, de tényleg egy nagyon toszta dizájnt kaptunk, ami egyébként a ROG Phone és a vállalat más termékei után akár még meglepő is lehet. A letisztultságot pedig főként annak köszönhetjük, hogy nincsen se kamerakivágás, se notch/sziget. Gondolhatnánk akkor, hogy mégis hogyan oldjuk meg napjaink egyik legfontosabb funkcióját, a szelfikamerát? Nos, az ASUS mérnökei gondoltak egyet és a házba épített, motorikusan felnyíló külön egység és a már említett, az előlapi kijelzőben helyet foglaló terület helyett inkább teljesen elvetették az előlapi kamera ötletét.

Kamera

A történetet folytatva rögtön eljutunk oda, hogy akkor mégis hogy a francba fog a barátnőnk szelfiket lőni, vagy éppen mi srácok, hogyan fogunk elgondolkodó fejet vágni és szelfit lőni egy ablak mellett. A válasz pedig igen egyszerű és hosszú évek óta az orrunk előtt volt, hiszen a mérnökök a hátsó kamerát úgy alakították ki, hogy az egyben az előlapi kamera funkcióját is betöltse. Ezt igazából egy 180 fokban felnyíló hátsó megoldással érték el, mely automatikusan mozog, attól függően, hogy a kameraszoftverben vagy a kompatibilis alkalmazásokban melyik kamerát kívánjuk használni.

Egészen pontosan két hátsó kameramodulunk van, hiszen az ASUS is haladt a korral és trendekkel, manapság 1 modul már egyáltalán nem elég, a jobbak pedig már három funkciót is be tudnak tölteni. Itt meg kell elégedni egy 48 megapixeles, f/1.79-es fényerővel rendelkező Sony IMX586 szenzorral és egy 13 megapixeles széles-látószögű lencsével. Igazából már csak egy optikai nagyítást kínáló harmadik lencse hiányzik ahhoz, hogy ezen a téren is a zászlóshajókkal versenyezzen, de igazából azt amúgy is kevesebben használják. Egy jó főkamera és a lehető legtöbbet visszaadó, szelfiknél jelen esetben rendkívül praktikus széles-látószögű lencse tökéletes kombinációnak tűnik.

Ezzel az érdekes megoldással egyébként olyan hasznos funkciókat is kapunk, mint például az alany vagy tárgy követése és az automatikus panorámakép készítése. Ezek egyébként elég jól működnek és a mindennapok során is hasznosak lehetnek. Ami azonban a funkcióknál és a kamera fizikai megoldásánál is fontosabb, az a képminőség. Nos, a középkategóriás készülékek és a flagship killerek ezen a területen még mindig nem tudják felvenni a versenyt azt élmezőnnyel, ahol a Google Pixel és az Apple iPhone készülékei tanyáznak, melyeket a Samsung és a Huawei közelített meg nagyon és előzött már meg néhány területen.

A képminőség inkább átlagos, mintsem kiemelkedő a kategóriáján belül. A dinamikatartomány nem rossz, a színek és az élesség is rendben vannak. A portré mód egészen jól teszi a dolgát, éjszaka viszont már nem túl jó a helyzet, de a hosszabb záridő azért sokat tud segíteni. Valahogy olyan érzésünk van, mintha az ASUS mérnökei ezzel az oldallal nem sokat foglalkoztak volna, holott fizikálisan bizonyára ebbe ölték a legtöbb időt. Ez amúgy egyáltalán nem baj, nyilván sosem érik el a fele annyiba kerülő mobilok a legfelsőbb szintet, de nem is feltétlenül van szükség csúcskamerára. Családi fotókat, szerelmes vagy éppen magányos szelfiket és 4K videókat is élvezhető minőségben lőhetünk a Zenfone 6 kameráival, ennél pedig ebben az árszegmensben és felhasználó célközönségben több nem is nagyon kell.

A hátlapi modulok előlapi használata a videózás során is hasznos lehet, hiszen az átlagosnál jobb képminőséget kapunk, így vlogolni vagy gyakori videóhívásokhoz is jó választás a Zenfone 6.

Hardver és szoftver

Azon már nem kell meglepődni, hogy ebben az árszegmensben is megkapjuk a legújabb és legerősebb hardvereket, hiszen ez már egy néhány éve bevett szokás. A csúcsmobilok inkább az extra funkciókkal és azokkal a pontokkal tudnak kitűnni a mezőnyből, ahol a flagship killereknek kompromisszumokat kell kötniük. A Zenfone 6-ban hardveresen nem sok kompromisszummal találkozunk, hiszen 6 vagy 8GB RAM és egy nyolcmagos Snapdragon 855 hajtja az Android 9-re épülő rendszert 64 vagy 256GB belső tárhely mellett. Ez bőségesen elegendő, modern és jó pár évig kitartó csomag, mely a játékok mellett a komolyabb szoftvereknél és a mindennapok során is folyamatos, gyors működést ígér, így ezen a téren egyáltalán nem lehet panaszunk.

Ami az extrákat illeti, szerencsére nem csak elvonásokkal találkozhatunk. Kapunk például MicroSD bővítési opciót és egy hatalmas, 5000 mAh-s akkumulátort, melynek töltését a Qualcomm Quick charge 4.0 (18W) segíti, vagyis az USB-C kábellel hamar feltölthető a készülék. Ebben a szegmensben már megszokhattuk, hogy vezeték nélküli töltési lehetőségünk nincs, de talán akik nem csúcsmodelleket használnak, azok amúgy sem költenek extra töltési kiegészítőkre. Ugyanígy el kell felejtenünk az egyre népszerűbb, kijelzőbe épített ujjlenyomat-olvasót, hiszen itt még a hátlapon találjuk meg a szükséges felületet. Persze az arcunkkal is feloldhatjuk a mobilt, de ahhoz a kamerának mindig előre kell fordulnia, ami tovább tart és talán a mechanika számára sem túl egészséges.

Az üzemidő a hatalmas akkumulátornak hála egészen jó, egy napot gondolkodás nélkül kibír, aktív használat mellett azonban két 24 órás etapot már nem. Sokak számára azonban simán bírni fogja a két munkanapot és az sem lenne meglepő, ha csak a biztonság miatt tennék sokan töltőre a második nap estéjén és akkor még nyilván ott a gyorstöltés, melyhez mindent megkapunk a dobozban.

Megmaradt a 3,5mm-es jack-csatlakozás is, ami egyre kevesebb készüléken található már meg. A zenekedvelőknek és videókat fogyasztóknak pedig érdemes lehet dupla hangszóróra felkapni a fejüket, mely tényleg jól szól. Ezeken kívül támogatja a Bluetooth 5 szabványt, vagyis még gyorsabban és pontosabban és hosszabb ideig csatlakoztathatjuk vezeték nélküli kiegészítőinket.

Összegzés

Az ASUS Zenfone 6 egy kiváló alternatíva lehet a manapság igencsak őrült árakon kínált csúcsmodellekkel szemben, de ne felejtsük el, hogy továbbra is 170-200 000 Ft körüli összegről beszélünk. Ez tehát nem egy budget telefon, hanem egy majdnem csúcsmobil, közel féláron a valódi elithez viszonyítva. A különleges kamera nem csak önmagában egy egyediség, hanem az előlapi kijelzőt is engedte kibontakoztatni. A hardver bivalyerős, szoftveresen rendben van és maga az ASUS márkanév is sokak számára vonzó lehet.

Ezek után már alig várjuk a következő generációt, ahol vélhetően a kijelző estében lépnek majd nagyot, de remélhetőleg a kamerán is sokat javítanak majd. Egyébként mi arra sem mernénk fogadni, hogy a következő csúcsmobiljuk is hasonló kamerakialakítást kap.

You May Also Like