Hirdetés

ASUS ROG Flow X13: Nagyon el lett találva

Mutasd a géped és megmondom ki vagy, szól a mondás. Na jó, elismerjük, hogy bizonyára nem sokan találkoztak még ezzel a mondattal, de azért azt kár lenne tagadni, hogy a mai világban az előítélet és a látszat-orientáltság a legtöbb emberben ott lakozik. Ha egy RGB fényekben úszó laptoppal ülnénk be a következő tárgyalásunkra, valószínűleg nem azt gondolnák rólunk, hogy ha hazamegyünk, akkor az éppen tesztelés alatt álló prémium gin kapcsán próbálgatjuk majd a koktélokat. Nos, a legutóbbi tárgyalásainkra egy olyan gépet vittünk magunkkal, amit mindenki megnézett magának és biztosan kialakult bennük egy kép rólunk, de messze nem lehettek biztosak abban, hogy az akármennyire is megállja a helyét.

Az elmúlt hetekben ugyanis volt szerencsénk közel 10 napot eltölteni a 2021-es év eddigi legérdekesebb laptopjával, az ASUS ROG Flow X13-mal. A tajvani gyártó januári bemutatója után már mi is írtunk a gépről és végre már Magyarországon is elérhető, így itt az ideje, hogy a hosszabb véleményünket is megosszuk veletek. Adott tehát egy 13 colos, egészem kompakt, elegáns gép, melyben nagyon komoly erő lakozik, a kijelzője akár teljesen át is fordítható és ha úgy tartja kedvünk, akkor egy apró doboznak köszönhetően az erőt tekintve a legkomolyabb gamer gépekkel is felvehetjük a versenyt. Ez így elsőre úgy hangozhat, hogy az ASUS újdonsága mindenhez ért, amit annyira nem is tagadnánk, az igazi kérdés viszont az, hogy mindent, vagy legalábbis a többségét a dolgoknak jól meg is tanulta e?

Külsőre ez tipikusan az a laptop, amire nyugodtan ráfoghatjuk a szülők, barátnők és feleségek előtt, hogy csak tanuláshoz vagy munkához kell. Adott ugyanis egy rendkívül letisztult fekete ház, amelynek fedlapját a texturált vonalak törik meg némileg, a sarokban pedig fekete alapon azért ott az utalás a hozzáértők számára, hiszen nem maradt el a Republic of Gamer felirat csak éppen nem világít és nem kontrasztos színt kapott. A ház egyébként rendkívül masszív, a legtöbb eleme alumínium- és magnéziumötvözetből készült, műanyaggal csak elvétve találkozunk a szükségesebb helyeken. Mondanunk sem kell, hogy nem recseg, nem ropog, prémium gépről van szó, mely leginkább a gyártó Zephyrus vonalában férhetne el, ám ők szimplán csak a ROG szériába tették, mely kapcsán azt az információt kaptuk, hogy a legprémiumabb, legerősebb gépek esetében döntenek így.

A kijelzőt felnyitva a fedlapról jól ismert texturált rész köszön vissza a billentyűzet alatt, jobb oldalon pedig egy szolid ROG logóval is találkozhatunk. A texturából touchpad is kapott, ami egyébként az átlagosnál nagyobb, de a 2021-es trendekhez képest nem túl nagy. Itt nyilván figyelembe kell venni, hogy egy kompakt gépről van szó és ezt akkor sem szabad elfelejteni, amikor a billentyűzetről van szó. Az itthon forgalomba kerülő gépek szoksás szerint magyar kiosztást kapnak, a viszonylag szűk hely ellenére pedig kifejezetten kényelmes gépelési élményt kaptunk. Írtunk rajta pár cikket, használtuk napi munkára és nem volt zsúfoltságérzetünk, ami a 13 colos gépek esetében bizony néha elő szokott jönni. A háttérvilágítás egyszínű fehér, ahogy a legtöbb AMD-s ASUS gamer gép esetében és kellően erős az esti munkához is.

A munka sosem volt még ekkora szórakozás.

A kijelző kapcsán rengeteg mindenről kell beszélni, hiszen itt tényleg arról van szó, hogy több más szériájából összeszedte a legjobb megoldásokat az ASUS és mindezt a 2021-es trendekhez igazította. Ezért is kapott a ROG Flow X13 egy 16:10-es képaránnyal rendelkező 13,4 colos panelt, melyen így 1920 x 1200 pixel jelenik meg. Ez a képarány főként munkához jöhet különösen jól, hiszen több helyünk van a táblázatoknak, weboldalaknak és egyéb programoknak. A CES 2021 alkalmával láthattuk, hogy több gyártó is ebbe az irányba indult és mi ezt abszolút támogatni tudjuk. Mindehhez még hozzájön az érintésérzékenység, tehát ujjainkkal vagy stylus-szal kattintgathatunk, rajzolhatunk vagy éppen jegyzetelhetünk.

Ha mindez még mindig nem lenne elég, akkor ott a 360 fokban áthajtható megoldás, amit a ZenBook Flip szériától vett át a Flow X13. Ez lehetővé teszi hogy tabletként használjuk egy rohanós meetingen vagy éppen két kontrollerrel sátor módban csak a játékot élvezzük és ugyanez igaz az esti filmezésre is. Ha pedig eljön a játék ideje, akkor a 120 Hz-es képfrissítésnek köszönhetően az átlagosnál jóval simább játékélményben lesz részünk. Persze ez nem a 240 vagy akár 300 Hz-es sebesség, amit jó néhány másik ROG laptoptól már megszokhattunk, de panaszra nem lehet okunk.

A több hardver mellett sem mehetünk el szó nélkül, hiszen egy az ASUS ezúttal az AMD-nek és az NVIDIA-nak szavazott bizalmat hiszen nálunk Ryzen 7 5800HS-sel szerelt modell járt 16 GB RAM, 512 GB SSD tárhely és egy NVIDIA GeForce GTX 1650-es grafikus kártya társaságában. Itt főként a processzor számít abszolút felsőkategóriának, de azt kell nézni, hogy egy ilyen kompakt csomagban összességében mennyi lehetőség rejtőzik. A GTX 1650 még a középkategóriában sem a legjobb, de 13 colban ilyen vékony és könnyű házban butaság lenne többet elvárni. Arról nem is beszélve, hogy kedvenc eSport játékanikat simán120 fps feletti értékekkel futtathatjuk, a legnépszerűbb AAA címeket pedig közepes részletesség és alacsonyabb effekt beállítások mellett simán konzolszintén vagy még jobb minőségben is játszhatjuk.

Akár ebédszünetben is mehet a játék.

Egy ilyen processzorral a videóvágás és képszerkesztés sem akadály és ha kell, akkor a GPU is be tud segíteni. A zeneszerkesztés sem akadály a gépnek és itt megjegyeznénk, hogy a hangszórója meglehetősen jól szól, pedig a 13 colos kategóriában nem egyszerű még a hangtechnikának is helyet találni. A csatlakozók terén sem panaszkodhatunk, hiszen a 3,5 mm-es kombó-jack mellett jutott rá egy HDMI kimenet, egy hagyományos USB-A és egy USB-C csatlakozás is. Utóbbi ráadásul töltőként is funkcionál, a mellékelt 100 wattos töltő pedig meglehetősen kompakt, de egyébként bármilyen USB-C töltővel vagy külső akkumulátorral energiát tudunk táplálni a gépbe, ami egy rendkívül praktikus dolog, bárcsak sok másik gyártó is átvenné már ezt az ASUS-tól. A bemutató alkalmával nagy figyelmet kapott az XG Mobile névre hallgató külső grafikus kártya / dokkoló egység is, melyből hozzánk az RTX 3070-nel szerelt változat érkezett, de azt az információt kaptuk, hogy első körben itthon csak az RTX 3080-as változat lesz majd elérhető a következő pár hétben. Az ASUS egy teljesen új, saját megoldást fejlesztett a külső egység csatlakoztatására, hogy a lehető legjobb teljesítményt kapjuk. Ez egy dedikált csatlakozót jelent, mely részben egy USB-C portként is funkcionál, a meglehetősen formás és kompakt kiegészítőt pedig pofonegyszerű csatlakoztatni. Nagyjából 10-15 másodpercre van szükség ahhoz, hogy előkapjuk, kitámasszuk és csatlakoztassuk a géphez.

Miután csatlakoztattuk a géphez, nem csak sokkal erősebb grafikus teljesítményt kapunk, hanem rengeteg extra csatlakozást is, tehát egy komoly dokkolót is kiválthatunk vele. A HDMI 2.0b csatlakozó mellé G-SYNC támogatott DisplayPort 1.4 kimenetet, négy darab USB 3.2 Gen 1 Type-A csatlakozót, vezetékes internet csatlakozást és egy SD kártyaolvasót is kapunk. Azt fontos tudni, hogy dedikált áramforrást igényel az XG Mobile, így konnektor közelben kell használnunk. Mi leginkább úgy tudjuk ezt az egészet elképzelni, hogy napközben a ROG Flow X13-at visszük magunkkal az irodába, de előtte esetleg táblagépként lapozgatjuk a reggeli kávé mellett a híreket rajta vagy ha nem vagyunk helyhez kötve napközben, akkor a kanapén, a kávézóban vagy tulajdonképpen bárhol levelezhetünk, blogolhatunk vagy éppen képeket szerkeszthetünk és dokumentumokat tölthetünk ki. Munka után pedig leülünk az asztalhoz, rákötjük az XG Mobile külső egységet amihez dedikáltan csatlakoztatva vannak a vezeték nélküli perifériák és a monitorunk, így egy kábellel egy teljes asztali élményt kapunk. Az egészben pedig az a szép, hogy ez nem csak egy első generációs termék, amelynek majd ez lesz a beteljesülése, hanem az ASUS ezt úgy tette le elénk, hogy ez bizony működik.

A 360 fokban kihajtható érintőképernyő új lehetőséget tárházát nyitja meg.

A külső egység egyébként minimum duplázza, de az eSport címek és korábbi játékok esetében sokszor triplázza az fps számot, ami jelentős teljesítménynövekedés. Érdemes itt az árakra kitérni, hiszen a legtöbbek számára valószínűleg az lesz a döntő pont abban, hogy önmagában csak a gépet vásárolják meg, vagy az XG Mobile egységgel együtt egy csomagban. Nos, jelenleg az említett ROG Flow X13 500 000 Ft-ba kerül itthon, míg a hamarosan érkező RTX 3080-as XG Mobile társaságában egy nagyjából 1 100 000 Ft-os csomagról beszélhetünk. Utóbbi már az abszolút csúcskategória a gamer laptopok piacán, de egyébként azok a gépek is leginkább egy bivalyerős Ryzen processzort és egy mobil RTX 3080-at tudnak felmutatni, nyilván komolyabb hűtés és gyorsabb, valamint nagyobb kijelző mellett. Viszont a 2kg feletti notikat nem szívesen cipeljük magunkkal, nem olyan praktikusak, nincs érintőképernyőjük és 360 fokban sem hajtható a kijelzőjük. Jöhetnek itt az asztali géppel kapcsolatos kommentek, viszont érdemes megnézni, hogy milyen árban megy most a piacon egy asztali RTX 3070 vagy RTX 3080 és mellé mondjuk egy felsőkategóriás, esetleg érintőképernyős ultrabook plusz hozzá egy komolyabb dokkoló. Eláruljuk nektek, hogy a matek nagyjából stimmelni fog, akkor pedig már miért ne szereznénk be egy teljes szettet.

Nyilvánvalóan mindenkinek el kell döntenie, hogy az életstílusához és igényeihez mérten melyik irányba menjen el és miután nemrég teszteltük a ROG Strix Scart 15-öt, azt kell hogy mondjuk, hogy tévedni nem igazán tud majd. Az is egy szuper gamer laptop volt, de például nekünk a munkához, az utazáshoz és tartalomszerkesztéshez a ROG Flow X13 egy jobb társ. Összegezve tehát egy szuper kis gépet ismerhettünk meg a tajvani újdonság személyében, mely egy egészen új fejezetet nyithat a gamer laptopok piacán. Minket abszolút megnyert és mivel a külső egység nélkül is korrekt a tudása és számos praktikus extrát is fel tud vonultatni, ezért részünkről abszolút ajánlott.

You May Also Like